еМагазин

Tag : Ципрас

Балкан ТОП СТОРИИ

Ципрас изгуби на изборите во Грција, најави предвремени парламентарни избори

Редакција
Со разлика од 9.5 отсто во однос на СИРИЗА, најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија е победник на вчерашните европски избори во Грција, а земјата,...
Македонија

Се јави Груевски: Ципрас никогаш не побарал да разговараме за решение за името

Никола Осило
Во врска со изјавата за Financial Times на грчкиот премиер Алексис Ципрас, во која посочува дека јас како премиер никогаш не сум сакал да разговарам...
Балкан

Ципрас: Сакав да најдеме решение за името со Груевски, но тој одбиваше

Никола Осило
Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за „Фајненшел тајмс“ вели дека се обидел да иницира договор за спорот за името уште за време на владеењето...
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) И Заев во кампањата на Ципрас за изборите за Европскиот парламент

Редакција
Во Грција во тек е изборната кампања за пратеници за Европскиот парламент. Интересно е дека во еден од спотовите на владејачката Сириза, кој се врти...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драма оти Заев отишол на одмор

Редакција
Драма во македонските медиуми оти премиерот Зоран Заев решил да земе здив и да одмори четири дена, како и секој нормален човек. Кој не сака...
Македонија

(Галерија) Заев во Дубровник позираше со Орбан, нема информација дали имале средба

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев, во рамки на Осмиот Самит на шефови на влади од процесот 16+1 на НР Кина и ЦИЕ, оствари средба со претседателот на...
Македонија

Поддршка за номинацијата на Заев и Ципрас за Нобеловата награда за мир од 33 европратеници од 16 земји

Редакција
По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО/ФОТО) Каде вечераа Заев и Ципрас со сопругите

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас и грчките медиуми „открија“ каде гостинот синоќа вечерал заедно со македонскиот премиер Зоран Заев и сопругите Зорица и Бети, пренесува дописникот на еМагазин од...
Балкан

Грчките медиуми за историската посета на Ципрас: „Бакнежи и прегратки на црвениот тепих“

Никола Осило
Нова ера и нови можности во односите меѓу двете земји, посета со историско значење, средба во позитивна, срдечна и пријателска клима, почеток на нови стратешки...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ципрас си замина, останаа проблемите

Никола Осило
Ќе успее ли Владата да ги исполни реформите потребни за започнување на преговорите за членство во Европската Унија е прашање на кое може да се...