еМагазин

Tag : Ципрас

Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Пристигна филмот за грчката криза, Ципрас и Варуфакис

Редакција
Викендов на филмскиот фестивал во Венеција, премиерно беше прикажан филмот “Adults in the Room”, кој се однесува на грчката криза, а е базиран на книгата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ципрас ја плати цената за Преспанскиот договор, судбината на Заев зависи од ЕУ?

Никола Осило
Алексис Ципрас и неговата Сириза убедливо загубија на парламентарните избори што вчера се одржаа во Грција, а власта ја презема Киријакос Мицотакис и Нова Демократија....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Мицотакис победи, на ред е МИЦКОтакис„: Твитер реакции за изборите во Грција

Редакција
Киријакос Мицотакис е новиот премиер на Грција. Вчера на парламентарните избори во Грција неговата партија Нова демократија ја победи владејачката СИРИЗА на Алексис Ципрас. ПОВРЗАНИ...
Балкан

Ципрас: Со крената глава ја прифаќаме одлуката на народот

Редакција
Граѓаните ја донесоа нивната одлука, целосно ја почитуваме одлуката на народот, рече грчкиот премиер во заминување на почетокот на неговото обраќање пред новинарите, но и...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција: Нова Демократија ја победи СИРИЗА и може да формира еднопартиска влада, Златна зора не влезе во Парламентот

Редакција
Централно десничарската партија Нова демократија е победник на предвремените парламентарни избори во Грција и освои доволен број на гласови и 158 пратеници за да формира...
Балкан

(Видео) Ќе стане ли Ципрас првата голема политичка жртва на Преспанскиот договор?

Никола Осило
Ќе биде ли грчкиот премиер Алексис Ципрас првата голема политичка жртва од потпишувањето на Преспанскиот договор е прашање на кое одговорот ќе се знае по...
Македонија

Mеркел не очекува брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел не очекува брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ, но потенцира дека регионот има европска перспектива. Во својот видео...
Балкан

Ципрас: Ако сметаат дека Договорот од Преспа е предавнички, зошто толку ги интересира тој да се почитува

Редакција
Од една страна во име на нивното партиско единство или за привлекување гласачи, не се колебаат да застанат до етнопопулизмот и да говорат за предавници...
Балкан

Нова демократија и неизлезноста победија во вториот круг од локалните избори во Грција

Редакција
Повеќе од половина Грци одбраа вчера да не излезат на гласање во вториот круг од локалните избори за градоначалници и префекти, а според официјалните и...
Балкан

Зошто изгуби на изборите: Ципрас ја „плати“ цената за Договорот од Преспа

Редакција
По пребројаните 80 отсто од гласовите од вчерашните европски избори, картата на Грција е обоена во сина боја – бојата на опозициската конзервативна Нова демократија,...