еМагазин

Tag : ден на независноста

Македонија

Што порачаа за Денот на независноста премиерот Заев и претседателот Пендаровски?

Редакција
Денот на независноста ни покажа дека слободата и самостојноста ги имаат најубавите бои, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Зоран Заев. „На 8 септември 1991...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ден на независноста по 28. пат: Алчноста на политичарите главна кочница на Македонија

Редакција
Нашата земја денеска го прославува Денот на независноста – 8 септември, кога пред 28 години околу милион македонски граѓани односно убедливо мнозинство од 95% позитивно...
Македонија

„Тутма“ на Богородица: Голем број Македонци во Грција ќе го прослават Денот на независноста

Редакција
Продолжениот празничен викенд утрово ја обнови сообраќајната гужва на македонско-грчката граница како од деновите на шпицот од туристичката сезона. Од дежурната гранична служба информираат дека...
Локално

Граѓаните да не се „вадат од памет“: Ќе има почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

Редакција
По повод 8-ми Септември – Денот на независноста, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје, ќе се изврши почесна артилериска стрелба со истрелување 10 плотуни од...
БАШ НИ Е ЌЕФ

По повод 8-ми Септември Кузмановски и Момировски ќе возат велосипед цели 110 километри

Редакција
По повод 8-ми Септември, Денот на независноста, Сојуз на спортови на Скопје ја организира осмата историска велосипедска тура. Таа ќе започне на 1. септември 2019...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) На граѓаните не им е до прослава: Слаб интерес за забавата на Владата за независноста и за собирот за бојкот

Редакција
Прославата на Владата за Денот на независноста на Македонија во Скопје, која беше организирана во нејзиниот двор, предизвика многу мал интерес кај граѓаните. Стотици граѓани,...
Македонија

Меркел за Денот на независноста во дворот на Владата ќе ги слуша Тијана, Тамара и Емин Џијан

Редакција
Денот на независноста, 8 Септември, ќе биде одбележан во дворот на Владата, под отворено небо. Како што соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, предвидена е...