еМагазин

Tag : кадри

Бизнис ТОП СТОРИИ

Сурија Рашиди од Алијанса за Албанците предлог за директор на МЕПСО, Бујаре Абази на „Македонска пошта“

Редакција
Пратеникот Сурија Рашиди ќе биде предлог за директор на МЕПСО, а поранешната заменичка на градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, Бујаре Абази ќе биде новата директорка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Клиничката болница Штип бара вработување на околу 50 лица, меѓу кои и 15 лекари

Редакција
Околу 50 вработени, доктори, медицински сестри и секаков вид персонал недостасува на речиси сите одделенија во Клиничка болница Штип. Дел од вработените заминаа на работа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои се новите заменици-министри и директори, кои ги понуди Алтернатива

Редакција
Централното претседателство на „Алтернатива“ на седница ги утврди носителите на јавни функции. За потпретседател на Собранието ќе биде предложен Хисни Исмаили, за министер за здравство...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Инспекторатите работат со 50% намален кадровски капацитет, покажува извештајот на Државниот завод за ревизија

Редакција
Инспекторатите во земјава работат со 50 проценти намален кадровски капацитет, а доколку во наредниот период не се реализираат нови вработувања, постои ризик неколку инспекторати да...
Македонија

Сите детали: Владата донесе одлука за именување на нови директори на повеќе државни институции

Редакција
Владата на денешната седница, на предлог на Комисија за именување, прифати повеќе кадровски решенија, соопшти владината прес-служба. Николче Бабовски е разрешен од должноста директор на...
Бизнис

Од јануари задолжително пензионирање на лицата над 64 години

Редакција
Од наредниот месец треба да почне процесот за донесување нов Закон за пензионирање согласно кој во пензија ќе мора задолжително да одат сите лица со...
Македонија

Најдоцна во октомври СДСМ и ДУИ ќе ги распоредат директорските места во поважните институции

Редакција
Рано е да се разговара за распределба за директорските места со ДУИ затоа што не е битен кој ќе раководи, туку дали кадрите одговараат за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН Македонија со нов проект „ЛОСТ“ за стипендирање на студенти од семејства со ниски месечни приходи

Редакција
ЕВН Македонија со задоволство ја најавува новата програма за стипендии „ЛОСТ“ за која ќе можат да конкурираат студентки и студенти со ниски семејни месечни примања...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Амбасадата на Швајцарија и „Алкалоид“ АД во партнерство реализираа обука за вработување млад кадар со средна стручна подготовка

Редакција
Квалитетното образование и соодветната обука имаат клучна улога во регрутирањето кадар при процесот на вработување. Одговорноста е уште поголема доколку станува збор за кадар од...
Бизнис

Истражување: Членови на управните и надзорните одбори на државните претпријатија, „дувла“ на партиски кадри

Редакција
Како членови на управните одбори во најголемите државни претпријатија се јавуваат многу политички кадри, секторски директори во други државни претпријатија, припадници на државната администрација, сметководители...