еМагазин

Tag : Курц

Свет ТОП СТОРИИ

Поранешниот австриски канцелар Курц обвинет за лажно сведочење пред Парламентот

Редакција
Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц е обвинет за лажно сведочење пред Парламентот, соопшти Обвинителството за економски криминал и корупција (WKStA). Курц и неговиот поранешен шеф...
Балкан

(Фото) Вучиќ му додели орден на Курц, па му направи бифтек на скара

Редакција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера му врачи Орден на Република Србија, за заслуги во унапредувањето на односите со Србија...
БЕНЧМАРК

Курц: Австрија ќе се залага за започнување на преговори на Македонија со ЕУ во првата половина на 2021

Редакција
Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за започнување пристапни преговори со нашата земја и Албанија во...
Свет ТОП СТОРИИ

Австрија: „Падна“ владата на Курц

Редакција
Австрискиот Парламент денеска изгласа недоверба на преодната влада на канцеларот Себастијан Курц. За недоверба гласаа пратениците на Социјалдемократската партија на Австрија (СПО), која го поднесе...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) „Бомба“ од Ибица ја “стресе“ австриската Влада, вицеканцеларот „фатен“ како бара мито

Редакција
Австрискиот заменик-канцелар и лидер на Слободарската партија, Хајнс Штрахе, главен коалиционен партнер на владејачката партија на канцеларот, Себастијан Курц денеска си поднесе оставка и од владината и...
Македонија

(ВИДЕО) Во друштво на премиерите од Западен Балкан: Наместо Заев, Анѓушев на работен појадок кај Курц

Редакција
Наместо премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска присуствуваше на официјален работен појадок што го организираше канцеларот на Австрија, Себастијан Курц за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ги убедија ли Меркел, Курц и Столтенберг граѓаните да излезат на референдум

Редакција
За само три дена, Македонија, за да дадат подршка за престојниот референдум ја посетија тројца високи преставници на НАТО и Европската унија. Во Скопје престојуваше...
Македонија

Мицкоски и на Курц му кажал дека за ВМРО-ДПМНЕ договорот со Грција е неприфатлив

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со австрискиот канцелар, Себастијан Курц, информираат од партијата. “На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба, евроантлантските интеграции...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Курц: Гласајте „за“ договорот и „за“ европска перспектива на Македонија

Редакција
Решавањето на прашањето за името е голема шанса за динамика на Македонија и на целиот регион. Го поздравувам постигнатиот компромис и ги повикувам граѓаните да...
Македонија

(ВИДЕО) Курц пречекан со погрешно знаме, македонската Влада се извини за пропустот

Редакција
Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска пред Владата беше пречекан со погрешно знаме. Пропустот го забележаа австриските новинари, кои посочија дека поставеното знаме е латвиско. Владата на...