еМагазин

Tag : МЗШВ

БЕНЧМАРК

МЗШВ одржа форум за унапредување на спроведувањето и користењето на средствата од ИПАРД 2014-2020

Редакција
Секторот за управување со ИПАРД фондови при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство почетокот на оваа недела го одбележа со одржување на Форум за унапредување...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Вознемирена реакција на вработените за снимањето на Трипуновски во подрачната единица на МЗШВ во Берово

Редакција
Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски ненајавено ги посети вработените на Подрачната единица на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во...
ЖИВОТ

Можни штети: МЗШВ ги предупредува земјоделците за обилни врнежи од 12 до 17 мај

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) повикувајќи се на прогнозите на Управата за хидрометеоролошки работи, упати предупредување до земјоделците за можни обилни врнежи во...
БЕСПАРИЦА

Три компании од Скопје и една од Тетово ја зголемиле цената: Поскапен еден тип на леб

Редакција
Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) ја информира јавноста дека промената на цената на лебот се однесува на еден тип на леб и корекцијата...
Бизнис

Започна откупот на тутунот: 4.700 повеќе договори и зголемена засадена површина

Редакција
Денеска започна откупот на тутунот од реколтата 2018 година. Според базата на податоци на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, до денеска се отворени 195...
Бизнис

Склучени осум договори за земјиште на поранешниот агрокомбинат„Џумајлија“

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопансто Љупчо Николовски денеска со својот тим од министерството, на блок за житарици во атарот на село Сарамзалино врачи десетина...
ЖИВОТ

(Фото) Николовски садеше во училишната градина на ООУ „Аврам Писевски“

Редакција
По повод Светскиот ден на храната, денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски присуствуваше на одбележување на овој светски ден во ООУ „Аврам...
Бизнис

МШЗВ: Земјоделците да не манипулираат со цената на пченицата

Редакција
МЗШВ апелира земјоделците да не шират дезинформации околу откупната цена на пченицата. Трајан Димковски, шефот на кабинет на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство рече...
Бизнис

Земјоделците го демантираат МЗШВ: Цената на пченицата максимум 8,5 денари

Редакција
Не точно дека откупната цена на пченицата се движи од девет до 10,5 денари за килограм како што соопшти вчера Министерството за земјоделство. Не сме...
Бизнис

Жетвата заврши, пченицата се откупува по цена од 9 до 10,5 денари по килограм

Редакција
Жетвата на пченицата заврши на сите засеани 78.000 хектари, а просечениот принос е околу 3.500 килограми по хектар, информираат од Министерство за земјоделство, шумарство и...