еМагазин

Tag : оданочување

Бизнис ТОП СТОРИИ

Ковачевски не гледа ништо спорно во листата на поскапени производи

Редакција
Листата на производи со повластена стапка од 5 проценти на која се наоѓаат 1.600 производи е детално прегледана и тоа се оние производи коишто во...
Бизнис

Стартува примената: Личниот доход ќе се оданочува со една стапка од 10 отсто

Редакција
Почнува примената на измените на Законот за данок на личен доход со кои се става во мирување примената на прогресивниот данок на личен доход. Следните...
Бизнис

„Макпетрол“ оствари добивка од 9,4 милиони евра за девет месеци

Редакција
„Макпетрол“ АД Скопје заклучно со септември годинава оствари добивка по оданочување од 578 милиони денари или околу 9,4 милиони евра, покажува консолидираниот биланс на успех...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата „изненадува“: Прогресивното оданочување во мирување во следните три години

Редакција
Прогресивното оданочување се става во мирување во следните 36 месеци, објави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. „Во следните 36 месеци, стапката од 10 проценти...
Бизнис

Анѓушев: Данок на депозити во банка треба да има и тоа да почне од 2020 година

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на новинарско прашање во врска со Законот за данокот на добивка кој треба да почне да се применува од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Анѓушев: Јас сум еден од тие кои подлежи на новиот данок

Редакција
Апсолутно, со воведувањето на прогресивниот данок не се задава никаков удар на индустријата, поради тоа што другите даноци во Македонија остануваат во најголем дел исти,...
Бизнис

Даночниот експерт Павле Гацов: Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата

Редакција
Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата, вели даночниот експерт Павле Гацов во интервју во вестите на телевизија Телма. Според него, „софт решенијата“ со...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер реакции за прогресивното оданочување: „Ако Ви дојде до 25 милиони евра, што не заплените некој имот на Мијалков?„

Редакција
Владата воведува прогресивен данок, а како праг на одданочување ќе се зема приходот од 90 илјади денари за што ќе се плаќа дополнителен данок од...
Бизнис

ВМРО ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците ќе придонесе за даночна евазија и пораст на сивата економија

Редакција
СДСМ е на пат да ја доуништи македонската економија. Поврзано со крајно катастрофалните резултати и перформанси на македонската економија во изминативе 15 до 18 месеци...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Се воведува прогресивен данок: Прагот на одданочување приход од 90 илјади денари

Редакција
Владата воведува прогресивен данок, а како праг на одданочување ќе се зема приходот од 90 илјади денари за што ќе се плаќа дополнителен данок од...