еМагазин

Tag : Зоран Заев

Македонија

Борисов му порача на Заев два пати да мисли пред да рече нешто за Илинденското востание

Редакција
Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, одговори на прозивките во Бугарија во врска со изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дадена во интервју за 1ТВ пред една...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Димитров и Заев лежерно во Охрид

Редакција
„Work hard, play hard“- напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил. Тој на фотографијата е со премиерот Зоран Заев каде што лежерно...
Македонија

„Катимерини“: Двете сценарија на Атина за исходот од референдумот во ПЈРМ

Редакција
Годинава ќе заврши без да биде потребно грчката страна да направи апсолутно никаков чекор, пишува грчкиот весник „Катимерини“ во анализата во пресрет на референдумот кај...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Анѓушев ја претвораат државата во сопствена фирма

Редакција
Заев доби конкуренција во криминалот наречен Кочо Анѓушев. Заев и Анѓушев ја претвораат државата во сопствена фирма, додека граѓаните осиромашуваат, се вели во соопштението на...
Бизнис

Консултативна средба за Иловица-Штука: Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи и ќе се формира независно тело за мониторинг

Редакција
На иницијатива на премиерот Зоран Заев, синоќа во Струмица се одржа консултативна средба за Проектот за развој на рудникот за бакар и злато Иловица –...
Македонија

40 интелектуалци од Европа и САД со писмо во „Гардијан“ бараат спроведување на Договорот со Грција

Редакција
Во отворено писмо до јавноста, објавено во британскиот весник „Гардијан“, повеќе од 40 интелектуалци од Европа и САД бараат историскиот договор меѓу Македонија и Грција...
Македонија

Заев го означи почетокот на изградбата на браната Конско, ВМРО-ДПМНЕ велат дека се китат со туѓи перја

Редакција
Секогаш ми претставува посебно задоволство кога Македонија преку Владата вложува во нови капитални инвестиции и објекти кои директно придонесуваат за подобрување на квалитетот на животот...
CHECK IN

(Фото) еМагазин во Токио: Шилегов, ништо не правиш со оџаџарите, еве зошто Јапонците немаат проблем со загадување

Многумина од Вас сигурно слушнале за брзите возови во Јапонија или за тоа колку Јапонците се по редот, точноста или правилата. Бидејќи овие работи се воглавно...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Ако Договорот беше добар, Заев немаше да го стави на референдум со двосмислени прашања

Редакција
Доколку договорот со Грција беше навистина добар и го гарантираше македонскиот идентитет, Зоран Заев немаше да се двоуми и ќе го ставеше истиот на референдум...
Македонија ТОП СТОРИИ

Можното прашање за консултативен референдум: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција“

Никола Осило
„Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Република Македонија и Република Грција“ е можното прашање на референдумот за името,...