еМагазин

Рубрика: Политика

Политика ТОП СТОРИИ

Истрага „Поштенска банка“: Георгиевски и Груевски поради застареност на делото нема да бидат гонети од СЈО

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) информираше дека отворило нова истрага „Поштенска банка“, во која кривично гони 9 лица: Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитровски, Викица Поповски, Георги Каратолис,
Политика ТОП СТОРИИ

Сите детали: „Поштенска банка“ нова истрага на СЈО, кој е осомничен?

Редакција
Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите или како што е познато во јавноста-Специјално
Политика ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција
Членот на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Славески, кој ја предводи Комисијата за изработка и систематизација на идеи и предлози за програма на партијата,
Политика ТОП СТОРИИ

Има ли исклучувања: Кои се членовите на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
И покрај бројните шпекулации во медиумите деновиве, и по последната седница на Извршниот комитет (ИК) на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа, нема најави за исклучување на членови од
Политика

Милошоски по гласањето во собраниската комисија: Се покажа дека нема двотретинско мнозинство

Редакција
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски по гласањето на собраниската Комисија за уставни прашања да се почне со уставни измени, вели дека владејачката коалиција нема двотретинско
Политика ТОП СТОРИИ

Собраниската комисија изгласа да се почне со уставни измени

Редакција
Со десет гласа „за“, седум „против“ и без воздржани Комисијата за уставни прашања во Собранието на Република Македонија по дводневна расправа го усвои предлогот на
Политика

Кривичната против Трпески била заснована врз наоди на внатрешната контрола

Редакција
Поднесената кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за катастар е заснована врз извршена внатрешна ревизија и вонредна контрола на Државниот управен инспекторат и нема
Политика

Заев до опозицијата: Што, ќе го освојуваме Солун? Ако сте против, кажете како понатаму

Редакција
Премерот Зоран Заев, на денешната седница на Комисијата за уставни прашања испрати апел до пратениците од опозицијата да размислат, како што рече, до самиот крај
Политика

Мисовски до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ: За многу прашања жестоко сме се расправале, но европскиот пат ни е заеднички

Редакција
Горан Мисовски, пратеник од коалицијата предводена од СДСМ кој воедно е и потпретседател на Собранието на Република Македонија денеска на прес-конференција рече дека пратениците се
Политика

Случај „Траекторија“: Какви СМС пораки му прајќал Јанакиески на Божиновски

Редакција
По паузата попладнево во Кривичниот суд продолжи рочиштето за „Траекторија“ со читање на 156 СМС пораките меѓу Миле Јанакиески и тогашниот државен секретар во Министерство за