еМагазин

Tag : Мајк Помпео

Балкан

(Видео) Протест во Атина поради посетата на Помпео: Демонстранти го запалија американското и знамето на НАТО

Редакција
Илјадници демонстранти маршираа низ улиците на Атина за време на посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тие ги запалија знамињата на САД и НАТО...
Македонија

Помпео воодушевен од Охридското езеро: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Редакција
Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, напиша на Твитер државниот секретар на САД, Мајк Помпео по...
Македонија ТОП СТОРИИ

Помпео од Охрид порача да се чуваме од руско и кинеско влијание

Редакција
Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Влатко Ѓорчев на Молитвен појадок кај Трамп

Редакција
Еден од кандидатите за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Влатко Ѓорчев по дести пат присуствуваше на Молитвениот појадок во Вашингтон, организиран од претседателот на САД,...
Македонија

Стејт департментот ја поздрави одлуката на македонското Собрание за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Државниот секретар на САД Мајк Помпео изјави дека САД ја поздравуваат одлуката на Собранието, за усвојување на уставните амандмани неопходни за ратификација на Договорот од...
Свет

САД загрижени поради зголемената продукција на кока во Колумбија

Редакција
Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изјави дека САД се многу загрижени поради зголеменото производство на кока во Колумбија. Тој наведе дека САД ќе работат...
Македонија

Државниот секретар на САД, Помпео: Приемот на Македонија во НАТО ќе го намали руското влијание во регионот

Редакција
Влезот на Македонија во НАТО ќе ја засили способноста на балканските земји да се спротивстават на „недобронамерните активности“ на Русија во регионот, изјавил државниот секретар...