еМагазин

Tag : заев

Македонија

Заев најави дека наскоро ќе биде поставен бројчаникот на Порта Македонија за украдените пари

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска најави дека наскоро ќе биде поставен бројчаникот на Порта Македонија во Скопје, кој треба да покажува колку од украдените пари ќе...
Македонија

ИРИ: Заев со најголем рејтинг, Груевски со поголема поддршка од Мицкоски

Никола Осило
Меѓу политичарите во Македонија, според најновата анкета на ИРИ, најголема поддршка има Зоран Заев со 16 отсто, Никола Груевски го поддржуваат седум отсто, Али Ахмети пет,...
Македонија

(ВИДЕО) Заев на прослава на Успение на Пресвета Богородица во црквата „Светa Богородица“ во Осоговскиот манастир

Редакција
Заедно со граѓаните на Крива Паланка, денеска во црквата „Светa Богородица“ во Осоговскиот манастир, го прославивме големиот христијански празник – Успение на Пресвета Богородица, напиша...
Балкан

Кај Рама од поканети шест, отидоа само двајца премиери од регионов

Редакција
Поранешниот албански претседател и екс премиер, Сали Бериша, коментирајќи го вчерашниот неформален состанок на премиерите на западен Балкан, рече дека тој целосно потфрлил. Според него...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев поради лошите временски услови не отпатува во Драч кај Еди Рама

Никола Осило
Поради лошите временски услови, владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев изутрината не отпатува за Драч, каде што требаше да учествува на неформалната средба на...
Македонија

Заев и Меркел се слушнале телефонски за престојниот референдум за името

Редакција
Канцеларката Ангела Меркел во денешниот телефонски разговор со премиерот Зоран Заев ја потврдила поддршката на Германија за постигнатиот Договор меѓу Македонија и Грција. Воедно дала...
Македонија

Сашо Тасевски, кој го обезбедува Заев нов директор на БЈБ

Редакција
Сашо Тасевски е назначен за нов директор на Бирото за јавна безбедност, објави Press24.   Порталот се повикува на високи извори во МВР. Одлуката се очекува утре...
Македонија

Заев: Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители

Никола Осило
Македонскиот јазик ќе биде официјален во Унија од 500 милиони жители, напиша премиерот Зоран Заев на неговиот Фејбук профил во пресрет на информативната кампања и...
Македонија

Љубчо Георгиевски до бугарската јавност: Во Заев имате прагматичен политичар

Редакција
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во колумната објавена за БГНЕС нагласува дека бугарскиот политички и државен врв води целосно непринципиелна политика во однос на македонскиот премиер...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Илинденското востание е македонско или бугарско?

Редакција
Лавина од реакции на бугарскиот државен врв по повеќе од една недела предзвика изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Илинденското востание е македонско, а...