еМагазин

Рубрика: Македонија

Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат одлуката на гласачите или одиме на предвремени избори

Никола Осило
Гласот на граѓаните кои гласаа на консултативниот референдум треба да се претвори во политичка активност во Собранието, изјави премиерот Зоран Заев. Тој додаде дека ако
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Политичарите денеска гласаа со семејствата

Редакција
Голем дел од политичарите кои денеска гласаа, тоа го направија со нивните семејства. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска Јанковска на гласањето се појави со сопругот
Македонија ТОП СТОРИИ

„АјварДен„: Бојкотирачите подготвуваат голема прослава пред Собрание

Никола Осило
Приврзаниците на бојкот на референдумот подготвуваат голема прослава, насловена како „АјварДен„ пред Собранието на Република Македонија. Во паркот „Жена Борец“ преку ден беше поставена бина,
Македонија ТОП СТОРИИ

„Цивил“: Бранко Црвенковски избришан од избирачкиот список

Никола Осило
Поранешниот претседател и премиер на Македонија Бранко Црвенковски на гласачкото место 2.809 се обидел да гласал со пасош, но го немало на избирачки список, известува
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев гласаше со сопругата Зорица и синот Душко

Редакција
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев денеска гласаше на избирачкото место 1730 во ОУ „Никола Вашцаров“ во Струмица. На гласањето дојде во придружба на
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 18:30 часот, 34,09%

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на најновата прес конференција соопшти дека излезноста на референдумот до 18.30 часот е 34,09%, од 84,83% од обработените податоци. Општини со
Македонија

Гласањето за референдумот заврши, затворени избирачките места

Редакција
Во 19 часот се затворени избирачките места на кои граѓаните можеа да се изјаснат на прашањето „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со
Македонија

Акредитирани новинари незаконски снимале на гласачко место во Струмица

Редакција
МВР информира за седум попречувања на гласањето на неколку избирачки места. Во текот на денот од полицијата соопштија за уште 13 инциденти за време на
Македонија

Во Сарај постигнат цензусот: Гласале 54,21%

Редакција
Според податоците објавени на веб страната на Државната изборна комисија (ДИК) најголема излезност до 17 часот на денешниот референдум има во општина Сарај каде што
Македонија

СДСМ: Граѓаните на референдумот гласаат слободно, без притисоци и без закани

Редакција
Во врвот на ВМРО-ДПМНЕ се нервозни, бидејќи и покрај бојкотот што го заговараше раководството на партијата, пратеници и членови на ВМРО ДПМНЕ излегуваат на референдум