еМагазин

Tag : јавно обвинителство

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавила Соња Симовска, која е избрана за в.д. јавен обвинител на Јавното обвинителство

Редакција
Обвинителката Соња Симовска е избрана за в.д. јавен обвинител на Јавното обвинителство. Таа на оваа функција ќе остане најмногу шест месеци, додека се избере нов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинители биле во Косово, за обезбедување докази за случајот на Онкологија

Редакција
Тим од обвинители од Јавното обвинителство (ЈО) вчера беше во косовското Обвинителство и оствари директна средба за обезбедување докази во врска со предистрагата поврзана со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство утврдило неправилности при претресот на ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција на Финансиската полиција

Редакција
Двајца јавни обвинители од Јавното обвинителство, постапувајќи по претставка од Управата за финансиска полиција, во согласност со членот 28 од Законот на јавното обвинителство, извршиле...
Македонија

Годинава поведени дисциплински постапки против пет јавни обвинители, еден си поднел оставка

Редакција
Оваа година водевме дисциплински постапки против пет јавни обвинители кои сториле повреди во текот на работењето, рече државниот јавен обвинител Љубомир Јовески на денешната онлајн...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено обвинение за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Лажно пријавување на кривично дело од...
Македонија

Обвинителство бара притвор за тројца браќа кои се под истрага за обид за убиство на полицаецот во Велес

Редакција
Основното јавно обвинителство во Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство (во обид) од член 123 став...
Македонија

„Циркус“ на јавната расправа за законот за ЈО, ЕУ бара да донесе пред распуштањето на Собранието

Редакција
Јавната расправа за законот за јавното обвинителство денеска продолжува во Собранието во организација на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Претставници на стручната...
Македонија

Нема напредок во разговорите за закон за јавно обвинителство

Редакција
Не е постигнат напредок во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство ниту по вчерашната средба на партиските работни групи што се одржа во Собранието....
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено обвинение за Емил Јакимовски за семејно насилство и закани

Редакција
Скопското јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинение против Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар за закани и за семејно насилство...
Македонија

Поранешен градоначалник на Демир Капија обвинет за злоупотреба на службената положба

Редакција
Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Демир Капија за кривично дело – Злоупотреба на службената положба и овластување од...