еМагазин

Author : Редакција

Македонија

Анкета на МЦМС: Мнозинство граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот, поддршка би дале 41,5 процент

Редакција
Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договрот помеѓу Република Македонија и Република Грција“ би дале 41,5...
Бизнис

АХВ утврди хигиенски пропусти во „Специјал“

Редакција
Утврдени се пропусти во спроведувањето на добрата хигиенска пракса во продавницата „Специјал“ во центарот на Скопје, покажаа инспекциските контроли на Агенцијата за храна и ветеринарство...
Македонија ТОП СТОРИИ

Спасовски до Владата ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на БЈБ, поради скандалот со службеното возило

Редакција
Во врска со случајот со користењето на службеното возило „Ренџ ровер дискавери спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ кое на ден 2 август 2018 година, управувано...
Македонија

СЈО влезе во Општина Аеродром, одземена документацијата на Ивица Коневски

Редакција
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) влезе во Општина Аеродром, објави Макфакс. По краток увид, специјалните истражители ја одзеле сета документација водена во периодот додека градоначалник бил...
Македонија ТОП СТОРИИ

Видео од апсењето на седумте македонски државјани кои учестувале во војните во Ирак и Сирија

Редакција
Министерството за внатрешни работи објави видео од апсењето на седум лица македонски државјани за кои постојат основани сомненија дека како странски терористички борци активно учествувале...
Македонија

ДИК нема право да наметне медиумско претставување за референдумот

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), Македонскиот институт за...
Македонија ТОП СТОРИИ

По Мијалков, укинато обезбедувањето и на Тодоров, право на обезбедување се уште има Груевски

Редакција
МВР го укина и последното лично обезбедување на функционери од поранешната влада. Од МВР за МИА потврдија дека по направени безбедносни проценки не постои безбедносен ризик...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ до 10 септември ќе соопшти дали ќе повикаат на бојкот на референдумот

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Канал 5 изјави дека партијата до 10 септември ќе се изјасни дали ќе го бојкотира референдумот....
Локално

По инцидентот со воспитувачка, вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија

Редакција
Службите за инспекциски надзор за заштита на децата при Министерството за труд и социјална политика ивршија вонреден инспекциски надзор во градинката „Детска Радост“ во Гевгелија...
Локално

Жител на гостиварско Корито застрелан во стомак од огнено оружје

Редакција
Триесет и четиригодишен жител на гостиварското село Корито вчера бил застрелан од огнено оружје во пределот на стомакот. Од МВР соопштија дека околу 17:30 часот...