еМагазин

Tag : попреченост

Македонија ТОП СТОРИИ

Граѓаните со попреченост над 65 години може да бараат исплата на надоместок, одлучи Уставен

Редакција
Уставниот суд го поништи член 3 став 1 точка 2 во делот „најмногу до 65 годишна возраст” од Законот за финансиска поддршка на социјално ранливи...
Македонија

Лицата со попреченост се ослободени од партиципација за студирање, одлучи Владата

Редакција
Владата донесе Уредба за правата на лицата со попреченост и други лица да бидат ослободени од партиципација за студирање. Со оваа уредба Владата овозможи сите...
Македонија

Народниот правобранител препорачува лицата со попреченост како и нивните даватели на услуги, да имаат приоритет во вакцинирањето

Редакција
Народниот правобранител препорачува Владата да изврши измена на постојниот Национален план за вакцинација против Ковид-19 и во приоритетни групи да се опфатат лицата со попреченост,...
Да помогнеме

„Невидливото да стане видливо“: Фејсбук група “Сончогледи за невидлива попреченост“

Редакција
На Фејсбук е формирана нова Фејсбук група, “Сончогледи за невидлива попреченост“, која има за цел да им го подобри и олесни животот на лицата со...
ЖИВОТ

Онлајн сервисна служба нуди бесплатна поддршка во образовниот процес за децата со попреченост 

Редакција
Секое дете со попреченост има потреба од индивидуална континуирана стручна поддршка, со цел максимален развој на неговите потенцијали. Во период на зголемени мерки за заштита...
Македонија

Лицата со попреченост и нивните придружници целосно изземени од забраната за движење

Редакција
Владата на вчерашната 43-та седница донесе одлука за целосно изземање од забраната за движење за сите лица со попреченост со придружници. „За да го остварат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Со школски прибор до влез на прекрасниот хуманитарен настан „Од децата за децата“

Редакција
На 7. декември, сабота, во 12.00 часот во Кинотека на Македонија во Скопје ќе се одржи 7. хуманитарен фестивал за деца со попреченост во развојот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Малиот херој Јане со порака во ОН: Мене не ми смета мојата пречка, туку ми сметаат пречките од околината

Редакција
Јане Велковски, 11-годишен застапник за правата на децата со попреченост на панел дискусијата – „Да не изоставиме ниедно дете: за секое дете, сите права“ на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Jавна соба организира работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот

Редакција
Во рамките на проектот „On the point”, Јавна соба организира работилница за дизајн на мобилна градина наменета за лица со попреченост во развојот која ќе...
ЖИВОТ

Израелскиот амбасадор Орјан: За вклучување на лицата со попреченост во опшеството подготвен сум да направам „стој на раце“ секаде

Редакција
Откако македонскиот претседател Стево Пендаровски објави фотографија со него како прави „стој на раце“ во неговиот кабинет, на Фејсбук ситуацијата ја дообјасни израелскиот амбасадор Дан...